view_in_browser
Карпатська Україна

Історія, що стала легендою

Перша половина ХХ ст. пройшла під знаком боротьби закарпатських українців за возз’єднання з Матір’ю-Україною. 21 січня 1919 року Хустський всенародний з’їзд прийняв рішення про приєднання Закарпаття до України, але обставини склалися так, що край увійшов до складу Чехословаччини.

У 1938 р. складне міжнародне становище цієї держави і всезростаюча боротьба українського населення за політичні права примусили чехословацький уряд погодитися надати Карпатській Україні статус автономної республіки. 8 жовтня утворено перший автономний уряд, 27 жовтня його очолив о. Августин Волошин.

Недовгий період існування Карпатської України став однією з найяскравіших сторінок багатовікової боротьби закарпатців за встановлення української державності.

15 березня 1939
Визначні особистості-пластуни
Інші біографії
Іван Гоменюк
Міні-довідник з історії Закарпаття
  1. літери А-З
  2. літери  К-П
  3. літери  Р-Ю
Хроніка подій
Бої за Карпатську Україну
Красне Поле

Красне Поле — це рівнина, що простягається перед Хустом, столицею Карпатської України. 

Юрій Шанта: Бої на Красному Полі частина 1, частина 2

Роман Голіян: Оборона Карпатської України

Карпатська Україна
У спогадах очевидців

Опитані респонденти свідчать у своїх родинних історіях про активні пошуки національної ідентичності, які були знаковими для всього двадцятирічного періоду. Насамперед, ці пошуки відбувалися в освітній, мовній та культурній сферах. «Рівень навчання, на жаль, був не дуже високий, тому і культурне життя в розумінні сучасному почалося після 1919 року, коли Закарпаття було приєднано до Чехословаччини.

Читати спогади

До 1928 р. на Підкарпатській русі діяло 37 пластових відділів, у яких було 768 осіб. Михайло Шваб, який був курінним пластового куреня ім. Федора Корятовича при Мукачівській торговельній академії, відзначав роль цієї організації в національному вихованні молоді: «При Пласті були заняття: співи, заняття по природознавству… Крім того, майже кожного літа ми відвідували або організовували пластові ватри, брали участь у пластових сходинах, з’їздах, які находилися у селах Мукачівської округи… Це якраз і впливало на наш розвиток національної свідомості».

Український Інститут Національної пам'яті
«Наша земля проголошує – вона була, є і хоче бути УКРАЇНСЬКОЮ»

Над виставкою працювали: Олександр Пагіря (автор текстів), Володимир В’ятрович, Ярослав Файзулін, Володимир Бірчак, Максим Майоров.

Оглянути виставку
Іван Гоменюк: Карпатська Україна. Історія Західної України
Олександр Пагіря: Події Карпатської України 80 років тому
Розсекречена історія. Карпатська Україна: 80 років
Історична правда про Карпатську Україну
Вступ угорських військ до м. Хуст у березні 1939 р
Книги про Карпатську Україну
Пласт в Карпатській Україні
Премія Степана Папа 2020
100 Кроків

вул. Орлина, 1, Ужгород
Ukraine

facebook twitter youtube

Ви отримали цей лист, тому що зареєструвалися на нашому сайті або зробити у нас покупку.

Відписатися
MailerLite